טיפול בצלקות אקנה – שווה לקרוא את המאמר הזה!

ספט 9, 2023
טיפול בצלקות אקנה

 טיפול בצלקות אקנה – הבנת אפשרויות ותוצאות

טיפול בצלקות אקנה התקדם מאוד בשנים האחרונות. אקנה היא מצב עור שכיח המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. בעוד שפצעי האקנה הפעילים עצמם יכולים להיות מעיקים, הצלקות שהם משאירים מאחור יכולות לשמש תזכורת קבועה למצב ולעתים קרובות יש להם השפעה משמעותית על ההערכה העצמית והביטחון העצמי של האדם. למרבה המזל, ההתקדמות בטיפולים דרמטולוגיים מציעה מספר אפשרויות יעילות עבור אלה המבקשים להפחית או להעלים צלקות אקנה.טיפול בצלקות אקנה

 הבנת צלקות אקנה לפני טיפול בצלקות אקנה

לפני התעמקות באפשרויות עבור טיפול בצלקות אקנה, חיוני להבין מהן צלקות אקנה ומדוע הן נוצרות. צלקות אקנה מתרחשות עקב התגובה הטבעית של הגוף לפגיעה ברקמות. כאשר העור ניזוק, בין אם בגלל דלקת או טראומה, הוא מתחיל תהליך תיקון. לפעמים, תיקון זה גורם לאובדן רקמה (צלקות אטרופיות) או להיווצרות רקמה עודפת (צלקות היפרטרופיות או קלואידיות).

סוגים של צלקות אקנה

 • צלקות אטרופיות – אלו שקעים שטוחים ורדודים המתרפאים מתחת לשכבת העור העליונה. ניתן לחלק אותם עוד יותר ל:

צלקות קופסא: צלקות רחבות בצורת U עם קצוות חדים.

צלקות מתגלגלות: שקעים רחבים עם קצה משופע.

צלקות קטיף קרח: צלקות צרות בצורת V שיכולות להיות עמוקות.

 1. צלקות היפרטרופיות וקלואידיות – אלו צלקות מורמות העומדות מעל פני העור. הם נפוצים יותר על החזה והגב.

 אפשרויות טיפול בצלקות אקנה

אין פתרון אחד שמתאים לכולם לצלקות אקנה. אפשרות הטיפול הטובה ביותר תהיה תלויה בסוג הצלקות, מיקומן ובהעדפות האישיות. להלן כמה מהטיפולים היעילים ביותר:

 1. חידוש השטח בלייזר: טיפול זה משתמש בלייזר כדי להסיר את שכבת העור העליונה ולעורר צמיחת עור חדש. זה יעיל מאוד עבור סוגים רבים של צלקות אקנה, במיוחד רדודות. הלייזרים הנפוצים ביותר למטרה זו הם לייזרים פחמן דו חמצני (CO2) ולייזרי ארביום.
 2. טיפול בלייזר חלקי: בניגוד לחידוש השטח בלייזר שמסיר את כל השכבה העליונה של העור, טיפול בלייזר חלקי מכוון רק לשבריר, ומשאיר את הרקמה הסובבת ללא פגע. זה מקדם ריפוי מהיר יותר ומתאים במיוחד לצלקות עמוקות יותר.
 3. Dermabrasion: זה כרוך בשימוש במכשיר מסתובב במהירות כדי להסיר את שכבת העור החיצונית. זה הכי מתאים לצלקות ברמת פני השטח.
 4. Microdermabrasion: צורה עדינה יותר של דרמברזיה, microdermabrasion, משתמשת בקריסטלים זעירים כדי לקלף את פני העור. למרות שהוא פחות יעיל לצלקות עמוקות יותר, הוא מציע זמן החלמה מהיר יותר.
 5. פילינג כימי: זה כולל מריחת תמיסה כימית להסרת שכבת העור העליונה, קידום צמיחה והפחתת הופעת צלקות.
 6. חומרי מילוי: לשקעים בעור, כמו קרטון או צלקות מתגלגלות, ניתן להזריק חומרי מילוי כדי להעלות את רקמת הצלקת לגובה העור. חומרי המילוי הנפוצים כוללים חומצה היאלורונית, קולגן או שומן. עם זאת, זהו פתרון זמני, שכן רוב חומרי המילוי נספגים מחדש בגוף לאורך זמן.
 7. Microneedling: כלי עם מחטים זעירות רבות מגולגל על העור, מה שגורם לפציעות קלות. זה מקדם ייצור קולגן, אשר יכול להפחית את המראה של צלקות. Microneedling משולב לעתים קרובות עם טיפולים אחרים כמו רטינואידים מקומיים או פלזמה עשירה בטסיות לתוצאות משופרות.
 8. כריתות אגרוף: שיטה כירורגית זו, המשמשת לצלקות מקטרות קרח, כוללת חיתוך של הצלקת ותפירת החור שנוצר.
 9. קריותרפיה: זה כרוך בהקפאת רקמת הצלקת, מה שגורם לה למות וליפול. זה יעיל במיוחד עבור צלקות מורמות.
 10. טיפולים מקומיים: לצלקות קלות יותר, טיפולים מקומיים המכילים רטינואידים, חומצות אלפא הידרוקסיות או חומצה סליצילית יכולים לשפר את מרקם העור ומראהו.

 תוצאות צפויות וטיפול לאחר

התוצאות של טיפולי צלקת אקנה יכולות להשתנות בהתאם לחומרת הצלקות ושיטת הטיפול הנבחרת. בעוד שטיפולים מסוימים יכולים להניב הסרת צלקת כמעט מלאה, אחרים עשויים רק להפחית את המראה שלהם.

לאחר טיפול, חיוני:

 • הגן על האזור המטופל מפני השמש.
 • שמור על האזור נקי כדי למנוע זיהומים.
 • פעל על פי כל הוראות הטיפול לאחר שסופקו על ידי רופא העור.

לסיכום, בעוד שצלקות אקנה יכולות להיות מעיקות, ההתקדמות ברפואת העור סיפקה דרכים רבות לטיפול. אם אתה שוקל אחד מהטיפולים הללו, חיוני להתייעץ עם רופא עור מוסמך שיוכל להעריך את הצלקות שלך, להמליץ על הגישה המתאימה ביותר ולספק הדרכה לאורך כל התהליך.​

דילוג לתוכן