טיפול בהתמכרויות: מהי התמכרות ואיך נכון לטפל בה

יונ 9, 2022

רגע לפני שניגע בסוגים השונים והמגוונים של טיפול בהתמכרויות כדאי אולי להתעכב על מהי התמכרות. התמכרות היא הרגל מופרז של שימוש בחומרים מסויימים (לדוגמה: אלכוהול או סמים) או התנהגות כפייתית כלשהי, שמשפיעה לרעה על המצב הרגשי, החברתי ולמעשה על כל תחומי החיים של האדם המכור. על אף ההשלכות הקשות של ההתמכרות, האדם המכור מתקשה לשנות את התנהגותו ומוצא עצמו לכוד במצב שגובה ממנו מחירים אדירים ופוגע קשות באושרו, בריאותו ורווחתו.

בקהילה הטיפולית והרפואית, התמכרות נחשבת לתופעה אנושית קשה, אך אפשרית לטיפול. מטרת הטיפול בהתמכרויות היא לעזור לאדם המכור לחזור להיות אדם פעיל, תורם, מתפקד וריבוני. מחקרים מדעיים הוכיחו כי עם עבודה נכונה, בעזרת טיפול מותאם, נכון ומקצועי, ניתן להתמודד ולצאת לדרך חדשה וכי מרבית המטופלים והמטופלות שהתמידו בטיפול הצליחו לשקם את חייהם.

איך "עובדת" התמכרות ואיך "עובד" טיפול בהתמכרויות?

ישנם אין סוף סוגים של התמכרויות. מהתמכרות לסוגים שונים של סמים: סמי פיצוציות, קנאביס, קוקאין, להתמכרות לאלכוהול ועת להתמכרויות התנהגותיות כמו: ספורט, מין, עבודה, קניות, קפה, אכילה הימורים ועוד.

שווה לדעת: התמכרות לקנאביס – האם אתם מכורים?

במקרה של חומרים ממכרים כמו סמים מסוגים שונים, הגוף הופך תלוי לאורך זמן בסם והכמות הנדרשת כדי "לרצות" אותו הולכת וגדלה. במקביל לכך, מתפתחת גם התמכרות פסיכולוגית, והאדם המכור חש שהוא "זקוק" לחומר הממכר כדי להתקיים.

טיפול נכון בהתמכרות מתמודד במקביל עם שני סוגי ההתמכרות: הגופנית והרגשית. במרכזי גמילה יהיו בדרך כלל, לצד הטיפול הפסיכולוגי והרפואי גם טיפולים משלימים שעוזרים לאדם המכור להתמודד עם הכאבים והקשיים בהם כרוך הטיפול.

בהתמכרויות התנהגותיות, הטיפול היעיל ביותר יהיה בדרך כלל טיפול התנהגותי שמטרתו לעזור לאדם המכור להצליח להתבונן באופן מודע על דפוסי החשיבה וקבלת ההחלטות שלו, להבין אותם וללמוד לשנות אותם. ישנן שיטות רבות ומגוונות לעשות זאת: ישנו טיפול קבוצתי (שיטת 12 השלבים), וקבוצות תמיכה מסוגים שונים, טיפול רגשי פרטני ולעתים גם טיפול תרופתי שנועד לתמוך בתהליך הפסיכולוגי.

לתפוס את חלון ההזדמנויות לטיפול בהתמכרויות

אדם שנמצא במצב של התמכרות כלוא בכלא ההתמכרות ולעתים קרובות לא יכול ולא מעוניין להתבונן במצבו. לרוב, הוא ידחה כל הצעה לעזרה, גם היא מגיעה מאדם אהוב וקרוב. מצב זה גוזר על האדם המכור מעגל אכזרי של חוסר תקווה, חשדנות, חוסר אונים ובדידות. אך לעתים, משלל סיבות, נוצר חלון הזדמנויות רגשי, רגע של התעוררות, הזדמנות לשינוי. את חלון ההזדמנויות הזה יש לתפוס בשתי הידיים, לגשת ולקבל טיפול, לעבור את הדרך להחלמה ולצאת לחיים חדשים.​

דילוג לתוכן